GieKSa wyjechała na obóz. W mocno odmłodzonym składzie

24.06.2019

Po kilkunastu dniach treningów na własnych obiektach, piłkarze GKS-u Katowice udali się na obóz przygotowawczy do Rybnika-Kamienia. W składzie drużyny trenera Góraka można znaleźć nowe nabytki drugoligowca, ale także grono sześciu testowanych zawodników oraz piłkarzy z „Młodej GieKSy”.

Rafał Rusek/PressFocus

W składzie GKS-u na zgrupowanie znalazło się miejsce aż dla 28 zawodników. W gronie tym zabrakło m.in. Calluma Rzoncy, z którym postanowiono nie przedłużać kontraktu, ale także Konrada Andrzejczaka. Umowa ze skrzydłowym, który na Bukową powrócił po półrocznym okresie wypożyczenia, została rozwiązana za porozumieniem stron. Drugoligowiec potwierdził również zakończenie współpracy z Davidem Anonem. Los Hiszpana długo był niejasny, ale ostatecznie pomocnik złożył oświadczenie, w którym poinformował o konieczności przerwania świadczenia usług wynikających z kontraktu. Powodem decyzji 30-latka miała być trudna sytuacja rodzinna.

Losu wspomnianej trójki nie podzieliło czterech defensorów, którzy w zeszłym sezonie mieli mniejszy lub większy wpływ na wyniki spadkowicza. Mowa o Adrianie Frańczaku, Mateuszu Kamińskim, Mateuszu Mączyńskim i Radku Dejmku, z którymi kontrakty zostały przedłużone o kolejny rok. 

W kadrze na obóz znalazły się również trzy nowe nabytki „GieKSy” - Grzegorz Janiszewski, Michał Gałecki i Mateusz Kompanicki oraz trzech podopiecznych z akademii - bramkarz Tomasz Spałek, obrońca Thomas Skiba i pomocnik Szymon Małecki.

Do Kamienia udała się także grupa sześciu testowanych zawodników, a decyzje na temat ich zatrudnienia zostaną podjęte w najbliższych dniach. O angaż w drugoligowcu powalczą: bramkarz Konrad Piskorz z FASE Szczecin, który z klubem trenuje od początku okresu przygotowawczego, obrońcy Kacper Michalski (Górnik Zabrze) i Zbigniew Wojciechowski (LKS Goczałkowice-Zdrój), pomocnicy Miłosz Poloczek (Stadion Śląski Chorzów) i Maciej Stefanowicz (Elana Toruń) oraz napastnik Marcin Urynowicz z Górnika Zabrze.

- Na zgrupowanie udała się grupa zawodników, która - można powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem - będzie stanowiła kadrę zespołu na drugoligowy sezon. Wkrótce na zgrupowaniu może się pojawić jeszcze jeden skrzydłowy. Do zawodników grających u nas w zeszłym sezonie, a których jakość została pozytywnie oceniona przez sztab, dołączyła  grupa młodych zawodników, którzy mają stworzyć rywalizację w walce o grę na poszczególnych pozycjach i w takim połączeniu wartości upatrujemy naszej siły w zbliżającym się sezonie. Jako ciekawostkę można podać, iż średnia wieku zawodników wyjeżdżających na zgrupowanie to około 23 lata. Chcemy zbudować zespół, który będzie gotowy od pierwszej kolejki do gry o zwycięstwo w każdym meczu – przyznał na łamach oficjalnej strony klubowej Robert Góralczyk, dyrektor sportowy GKS-u.

Tuż po wyjeździe piłkarzy Rafała Góraka na zgrupowanie, klub oficjalnie potwierdził pozyskanie Bartosza Mrozka. Pochodzący z Katowic bramkarz trafił do „GieKSy” na roczne wypożyczenie z Lecha Poznań. W minionym sezonie 19-latek występował na tej samej zasadzie w Elanie Toruń – byłym zespole obecnego trenera GKS-u, Rafała Góraka. W klubie z województwa kujawsko-pomorskiego golkiper rozegrał 12 spotkań, a w trakcie swojej kariery juniorskiej reprezentował on barwy m.in. Rozwoju Katowice czy GKS-u Tychy.

Bartosz Mrozek to trzeci nabytek GKS-u Katowice w letnim okienku transferowym (fot: GKS Katowice)

- Zdecydowaliśmy, że w najbliższym sezonie na pozycji bramkarza będzie występował młodzieżowiec. Choć Bartosz to młody zawodnik, to bardzo liczymy na doświadczenia, które dotąd zdobył w seniorskiej piłce w drugiej i trzeciej lidze, a także w młodzieżowych reprezentacjach. Jak na swój wiek, prezentuje wysokie umiejętności. Warto też podkreślić, że wywodzi się z Katowic i to dobrze, że taki zawodnik – choć okrężną drogą – trafia do GKS-u - powiedział dyrektor sportowy, Robert Góralczyk tuż po sfinalizowaniu wypożyczenia. 

Być może Mrozek otrzyma szanse nieoficjalnego debiutu w GieKSie już w najbliższą środę. Wówczas katowiczanie rozegrają pierwszy sparing na zgrupowaniu w Kamieniu, a ich rywalem będzie GKS Tychy. Poza tym spotkaniem, podopieczni Rafała Góraka rozegrają na obozie jeszcze dwa mecze towarzyskie – w sobotę zmierzą się oni z Podbeskidziem Bielsko-Biała i Skrą Częstochowa.

Kadra GKS-u Katowice na zgrupowanie w Rybniku-Kamieniu:

Bramkarze: Szymon Frankowski, Bartosz Mrozek, Konrad Piskorz, Tomasz Spałek.

Obrońcy: Radek Dejmek, Adrian Frańczak, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Jędrych, Mateusz Kamiński, Mateusz Mączyński, Kacper Michalski, Kacper Tabiś, Thomas Skiba, Zbigniew Wojciechowski.

Pomocnicy: Adrian Błąd, Dominik Bronisławski, Michał Gałecki, Patryk Grychtolik, Jakub Habusta, Mateusz Kompanicki, Szymon Małecki, Bartłomiej Poczobut, Miłosz Poloczek, Maciej Stefanowicz. 

Napastnicy: Bartosz Marchewka, Daniel Rumin, Marcin Urynowicz, Arkadiusz Woźniak.

źródło: własne/gkskatowice.eu
autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również