"Było warto! Gdy odpoczniemy, bierzemy się do działania"

25.11.2019

Pierwsza edycja konferencji Unlimited Sport "Praktycy dla Praktyków" przeszła od historii. Ponad 300 osób wywodzących się przede wszystkim ze środowiska piłkarskiego odwiedziło w niedzielę Stadion Miejski w Tychach. Wzięli oni udział, wspólnie z 17 prelegentami, w trzech panelach tematycznych: techniczno-taktycznym, treningowo-medycznym i menadżerskim.

Łukasz Sobala/Press Focus

Osoby przybyłe do Tychów, na terenie stadionu przywitał dziennikarz Rafał Kędzior. – Lista sponsorów i partnerów konferencji Unlimited Sport "Praktycy dla Praktyków" jest długa, co świadczy o randze wydarzenia – powiedział na wstępie. Odczytując harmonogram dnia udzielił zebranym pewnej rady. – Można się uczyć na błędach. Lepiej na błędach cudzych, niż własnych.

Największym zainteresowaniem słuchaczy cieszył się panel techniczno-taktyczny. Jako pierwszy prezentację traktującą o funkcjonowaniu akademii Ruchu Chorzów przedstawił Mateusz Michalik – koordynator szkolenia, zarazem trener tamtejszej drużyny juniorskiej. – Praktyka jest najważniejsza. Czytać, czy mówić można wiele, a później i tak weryfikuje nas życie. Trzeba mieć świadomość realiów w jakich funkcjonujemy i wdrażamy nasze działania. Podstawowe zagadnienia dotyczące wychowania młodego zawodnika, kształtowanie jego umiejętności technicznych oraz rozwój decyzyjności to podstawa – zaznaczył. – Często dochodzi do sytuacji, w których młodzi zawodnicy zbliżając się do osiągnięcia wieku seniora nie wiedzą, w którą stronę podążać. Mają dylematy, czy szukać szans na profesjonalnym poziomie, czy swoją przygodę kontynuować w niższych ligach. To dla takich chłopaków ważny etap, w którym trzeba mądrze pokierować ich dalszą przyszłością – dodał koordynator chorzowskiej akademii.

Tuż po Michaliku mikrofon przejął Jarosław Skrobacz. Trener I-ligowego GKS-u Jastrzębie opowiedział zebranym o pracy w klubie, z drużyną którego awansował z III ligi do I przy dużym udziale wychowanków i młodzieżowców. Rafał Kubów mówił o mentalnych czynnikach wpływających na skuteczne wprowadzenie młodego zawodnika do piłki seniorskiej. Na koniec konferencji uczestników inspirował Jacek Magiera. Trener reprezentacji Polski U-20 w sposób rzeczowy i obrazowy podszedł do bardzo podobnego zagadnienia. Przedstawił wiele przykładów zaczerpniętych z własnej kariery bądź szatni Legii Warszawa.

Część menadżerska to m.in. wystąpienie dyrektora sportowego GKS-u Katowice pod tytułem: “Współpraca na linii zarząd – dyrektor sportowy – sztab szkoleniowy – drużyna – zawodnik – akademia”. – Mogę wykorzystać moje 20-letnie doświadczenie zdobyte podczas pracy w roli trenera. Mam swoje zdanie na temat tego, jak powinien działać klub, aby wyznaczony cel został osiągnięty. Końcowy efekt pracy uzależniony jest od wielu spraw i ludzi. Wytyczanie ścieżki działania, konsekwentna realizacja planu, cierpliwości w oczekiwaniu na efekty, to z punktu widzenia strategii funkcjonowania i wizji rozwoju klubu często sprawy decydujące – stwierdził Robert Góralczyk.

Podczas panelu treningowo-medycznego głos zabrał m.in. profesor Jan Chumra. – Mam dla was arcyważne informacje dotyczące polskiego futbolu. Wraz ze swoim sztabem poruszymy temat związany z syndromem niskiej intensywności gry. Pokażemy badania oraz ich wyniki, część z nich przeprowadzona została na podstawie meczów Bundesligi. Zwiększenie intensywności wysiłku to wyzwanie dla wszystkich trenerów – zapowiedział w części wstępnej konferencji swoje wystąpienie wykładowca AWF Wrocław, zarazem specjalista z zakresu metodologii oraz fizjologii wysiłku. Efektami swojej pracy z uczestnikami podzielili się także m.in.: profesor Krzysztof Ficek, związany z bielskim Rekordem i tyskim GKS-em Michał Puchała oraz doktor Grzegorz Hajduk.

Konferencję Unlimited Sport "Praktycy dla Praktyków" zorganizowała marka Dream Motion. – Jednym z głównych tematów konferencji było zagadnienie związane z wprowadzeniem młodego zawodnika do drużyny seniorskiej. Ponadto zależało nam na zaakcentowaniu roli współpracy w sztabach szkoleniowych, budowaniu w nich odpowiednich relacji. W kuluarach rozmawiałem głównie z prelegentami, ale także uczestnikami. Ich opinie na temat wydarzenia były pozytywne. Minęły dwa dni od konferencji, nadal spływają do nas informacje zwrotne o podobnym charakterze – ocenia Piotr Woźniak z Dream Motion. – Po każdym działaniu czy przedsięwzięciu zadaję sobie kluczowe pytanie – było warto? Odpowiedź tym razem jest oczywista – było warto! Dlatego gdy tylko odpoczniemy po intensywnej niedzieli, bierzemy się do działania. To nie była ostatnia konferencja zorganizowana przez naszą markę  – dodaje.

Niedzielną konferencję swoim patronatem objęły m.in. Miasto Tychy, jego Prezydent, a także Śląski Związek Piłki Nożnej. Trenerzy uczestniczący w konferencji uzyskali trzy punkty w ramach przedłużenia swojej licencji.

Więcej informacji o organizatorach na stronie DreamMotion.

autor: KB

Przeczytaj również