Żywieckie piłkarki bezkonkurencyjne w województwie

01.09.2015
Nie trzeba budować klubu piłkarskiego w oparciu o pokaźne apanaże finansowe, by osiągnąć sukces. Żywiecki TS Mitech to doskonały przykład tego, jak radzić sobie wśród renomowanych konkurentów, w dużej mierze funkcjonujących na profesjonalnych zasadach, w żeńskim futbolu.
Zgoła odmiennie przedstawia się droga, która w 2003 roku obrano w Żywcu. Powstała wówczas z inicjatywy kilku działaczy autonomiczna sekcja piłki nożnej kobiet. Po dziś TS Mitech boryka się z brakiem własnej bazy treningowo-meczowej. Aktualnie swoje mecze żywczanki rozgrywają w pobliskich Radziechowach, z obiektów w Wieprzu korzystają z kolei w celach szkoleniowych. Owa „bezdomność” jakkolwiek stanowi przeszkodę istotną, nie jest równoznaczna ze słabością piłkarskiej jakości drużyny. Sezon miniony futbolistki Mitechu ukończyły na najlepszym w historii klubu 4. miejscu w elicie.
 
Co tak naprawdę odróżnia klub z Żywca od kilku innych z czołówki kobiecej Ekstraligi? – Nie działamy w oparciu o wielkie zakłady z potężnymi budżetami, czy uczelnie zapewniające zawodniczkom stypendia. Przez 13 lat nie zawarliśmy żadnej umowy czy kontraktu z piłkarkami naszej kadry. Działamy na zasadach amatorskich, a z powodzeniem rywalizujemy z klubami w pełni profesjonalnymi – wyjaśnia Jan Szupina, prezes TS Mitech.
 
Na szczególną uwagę zasługuje to, że od trzech lat to właśnie klubowi z Żywca przysługuje miano najlepszej drużyny kobiecej w województwie śląskim. Gdy legła w gruzach potęga „zawodowej” Unii Racibórz, Mitech szybko z roli wyraźnego lidera z grona drużyn w regionie wywiązał się. W sezonie poprzednim dwukrotnie pokonał ekipy z Sosnowca (w przeszłości wielokrotnych mistrzyń Polski) oraz Katowic. Prymat potwierdził także już w obecnych rozgrywkach Ekstraligi. Podopieczne Beaty Kuty pokonały Czarnych w Sosnowcu 3:2. I choć to jedyne do tej pory punkty w bieżącym sezonie, to jakże istotne w regionalnym kontekście.
 
– Naszej polityki transferowej nie zamierzamy zmieniać. W jeszcze większym stopniu zamierzamy stawiać na nasze wychowanki, które z roku na rok robią coraz większe postępy – klaruje sternik żywieckiego klubu.
 
 
Wyniki Mitechu z drużynami śląskimi w ostatnich sezonach:
 
 
Sezon 2015/2016:
 
Czarni Sosnowiec – TS Mitech Żywiec 2:3
 
 
Sezon 2014/2015:
 
Czarni Sosnowiec – TS Mitech Żywiec 1:4
 
1. FC AZS AWF Katowice – TS Mitech Żywiec 0:3
 
TS Mitech Żywiec – Czarni Sosnowiec 6:1
 
TS Mitech Żywiec – 1. FC AZS AWF Katowice 11:0
 

Przeczytaj również