Górnik przy Łazienkowskiej. Wygrana w Warszawie krokiem po medal?

16.11.2017
Niedzielny mecz Legii z Górnikiem będzie 120. potyczką tych dwóch drużyn. W Warszawie do tej pory rozegranych było 59 spotkań. Więcej wygrali gospodarze, ale śląski zespół również notował zwycięstwa - także efektowne.
Z tych 60 meczów w Warszawie Legia wygrała 32 spotkania. 14 razy zespoły dzieliły się punktami, a 13 razy wygrywał Górnik. 9 sezonów, w których śląska drużyna zwyciężała przy Łazienkowskiej, kończyło się miejscem na podium (6 razy mistrzostwem Polski).

Po raz pierwszy Górnik wygrał na terenie Legii w 1957 roku, w 1. kolejce. Zaczęło się źle, bo po kilku minutach z boiska zszedł kontuzjowany Marian Olejnik (wrócił na boisko po niespełna pół godzinie), a po chwili gola na 1:0 zdobył Mieczysław Kruk. Wyrównać zdołał Henryk Czech, a gola na wagę zwycięstwa dla zabrzan strzelił Roman Lentner. Na koniec roku "Trójkolorowi" świętowali zdobycie pierwszego tytułu mistrza Polski.

Najefektowniej Górnik wygrał w sezonie 1962/1963, bo aż 4:1. Podobnie jak we wcześniej opisywanym spotkaniu, pierwsza prowadzenie objęła Legia, po golu Lucjana Brychczego. Jeszcze przed przerwą wyrównał Erwin Wilczek, który to na początku drugiej połowy wyprowadził zabrzan na prowadzenie. Legionistów dobił Jerzy Musiałek, który również dwa razy wpisał się na listę strzelców. Na koniec rozgrywek "Trójkolorowi" świętowali kolejnego, czwartego mistrza.

Wynik ten powtórzył się w sezonie 1972/1973. Zaczęło się... oczywiście od gola dla Legii, autorstwa Roberta Gadochy. Później jednak dwie bramki zdobył Andrzej Szarmach, a potem dublet ustrzelił też Jan Banaś. Scenariusz podobny, ale tym razem na koniec sezonu mistrzostwa nie było - "zaledwie" czwarte miejsce.

Ostatni raz Górnik wygrał z Legią w Warszawie w sezonie 1998/1999 - po golu Tomasza Sobczaka w 90. minucie spotkania. Co ciekawe, w drugiej połowie na boisku pojawił się... Marcin Brosz, który zmienił Dariusza Dźwigałę. Górnik zakończył tamte rozgrywki na 7. miejscu.