Zabrzańska rodzina piłkarska się powiększa. Górnik z nową sekcją

10.03.2022

Kibice Górnika na razie bez efektu czekają jeszcze na ruchy transferowe, co nie znaczy jednak, że obecnie w Zabrzu nic się nie dzieje. Do rodziny Górników dołączyła bowiem sekcja kobieca, do tej pory występująca w klubie KKS Zabrze. - To dla nas historyczne wydarzenie – mówią w klubie z Roosevelta.

Górnik Zabrze

Połączenie dwóch sekcji to historyczne wydarzenie przede wszystkim dla dziewczyn. - Czekaliśmy na to chyba 20 lat – przyznaje Agnieszka Pluskota, prezes KKS Zabrze, klubu, który w tym roku obchodzi... właśnie 20-lecie istnienia. - Wszyscy jesteśmy z Zabrza, dziewczyny w naszym klubie kibicują Górnikowi i chodzą na mecze, więc dla nas to była naturalna decyzja. Tym bardziej, że dla wielu osób spoza miasta jesteśmy bowiem Górnikiem, wszyscy traktują nas jako jeden klub. Chcemy grać dla Górnika – mówi prezes.

Nowa sekcja pozostanie osobnym stowarzyszeniem, podobnie jak w przypadku piłkarzy ręcznych, ale dziewczyny teraz będą występować pod nazwą KKS Górnik Zabrze, a na ich koszulkach pojawi się herb 14-krotnego mistrza Polski. To nie będzie jednak jedyny plus dla wszystkich grających w klubie. - Przede wszystkim klub zyska pod względem infrastrukturalnym oraz szkoleniowym. Trenerki KKS będą szkolone w klubie, będzie także na pewno więcej możliwości jeżeli chodzi o bazę. Całe know-how przekażemy na sekcje dziewczyn – zdradza Tomasz Rogalski, menadżer akademii piłkarskiej Górnika Zabrze.

Zmiana nazwy ma pomóc także w wielu, czasem czysto prozaicznych sytuacjach. - Nazwa Górnik otwiera drzwi. Pozwoli na pewno prowadzić dyskusje z podmiotami zewnętrznymi w sprawach chociażby użyczenia infrastruktury. Każdy nas kojarzy z tym klubem, więc to jest dla nas naturalny krok, który jednak może mocno wpłynąć na takie nasze codzienne działania. Dzięki tej zmianie nasz klub staje się bardziej profesjonalny – dodaje pani prezes, która jest jednym z symboli KKS. Grała także w przeszłości w reprezentacji Polski.

Trójstronną umowę, prócz dwóch klubów, podpisała także Fundacja Górnika Zabrze. To ma wpłynąć na rozwój w najmłodszych kategoriach. - Chcemy rozwijać się jako klub, na początek zwrócimy uwagę na przedszkole piłkarskie działające przy klubie, tak by jak najwięcej małych dziewczynek dołączyło do klubu. Docelowo do drużyny seniorek celem będzie awans do pierwszej ligi – mówi raz jeszcze prezes Pluskota, której drużyna seniorska gra obecnie w trzeciej lidze. 

Górnik to kolejny klub z piłkarskiej ekstraklasy czy też pierwszej ligi, który stawia na sekcję kobiecą u siebie. - To zapewne historyczne wydarzenie. Widzimy jak się rozwija piłka nożna kobieca w naszym kraju i uważam, że drużyny kobiece powinny wręcz być przy wszystkich męskich ekipach. Oby tak było – mówi z kolei prezes Górnika Zabrze, Arkadiusz Szymanek, który podpisem przypieczętował finalizację całego projektu. Wstępne rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się już jednak zdecydowanie wcześniej.

Przeczytaj również