Siatkarskie derby dla Jastrzębia

03.12.2017
W meczu 12. kolejki PlusLigi Jastrzębski Węgiel pokonał we własnej hali katowicki GKS, oddając gościom tylko jedną partię. "Pomarańczowych" do zwycięstwa poprowadził - nie pierwszy raz - Salvador Hidalgo Oliva, okrzyknięty tytułem MVP spotkania.
Przed pierwszym gwizdkiem faworytami byli gospodarze, którzy wygrali sześć z ostatnich siedmiu meczy. Jastrzębianie na samym początku odskoczyli na różnicę trzech punktów - 4:1 - i Piotr Gruszka postanowił wziąć czas. Ruch 40-letniego szkoleniowca okazał się strzałem w "10", gdyż później inicjatywę na parkiecie przejęli jego podopieczni. Sobański, Butryn oraz Gonzalo Quiroga zdobywali punkt za punktem i głównie dzięki tej trójce, GKS wygrał pierwszego seta.

Jak się później okazało, to było wszystko na co było stać katowiczan. W drugiej partii do głosu doszedł duet Oliva-Muzaj i Jastrzębski Węgiel zaczął dyktować tempo. Gościom już nie wychodziła zagrywka, tak jak miało to miejsce w pierwszej partii. Gospodarze prowadzili w pewnym momencie już o sześć punktów (15:9) i takiej przewagi nie zamierzali zaprzepaścić, wygrywając drugiego seta do 20.

Podobny scenariusz widzieliśmy w trzeciej i czwartej partii, które również padły łupem jastrzębian. Podopieczni Marka Lebedewa odnieśli ważne zywcięstwo za trzy punkty. Przed nimi teraz cięższe wyzwanie, gdyż w środę czeka ich pierwsze spotkanie w Lidze Mistrzów. Na Śląsk przyjedzie zespół z Berlina - Recycling Volleys. Z kolei katowiczanie ponieśli czwartą porażkę z rzędu, a w następnej kolejce zmierzą się z Asseco Resovią Rzeszów, która nieoczekiwanie poniosła w piatek porażkę z ONICO Warszawa.

Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice 3:1 (19:25, 25:20, 25:19, 25:22)

Jastrzębski Węgiel: Muzaj, Kampa, Kosok, Sobala, Hidalgo Oliva, De Rocco, Popiwczak (libero) oraz Ernastowicz, Lushtaku, R. Quiroga, Strzeżek, Boruch, Turski.
GKS Katowice: Butryn, Fijałek, Kohut, Krulicki, Sobański, G. Quiroga, Mariański (libero) oraz Pietraszko, Witczak, Komenda, Kapelus.
autor: Andrzej Poncza