Poloniści gotowi do renegocjawania umów. "Wszyscy siedzimy w tym po uszy"

21.03.2020

- Każdy z nas tkwi w tym po uszy. Każdego dotyka obecna sytuacja, która pewnie długo będzie wszystkim doskwierać. Musimy być w tym razem i się solidaryzować - mówi Marcin Lachowski, kapitan Polonii Bytom. Piłkarze III-ligowca wydali oświadczenie na temat swojej gotowości do renegocjacji kontraktów.

Anna Szłapa/Polonia Bytom

Jasnym jest, że zawieszenie piłkarskich rozgrywek w kraju odbije się finansowo na wszystkich polskich klubach. Z problemami muszą się liczyć również piłkarze, bo wypłacalność ich pracodawców może wkrótce stanąć pod znakiem zapytania. Zawodnicy Polonii jako jedni z pierwszych deklarują w tej sytuacji pełne zrozumienie i gotowość do renegocjacji swoich umów. - Czujemy się odpowiedzialni za los klubu. Większość z nas jest związana z Polonią i Bytomiem. Nie deklarujemy teraz żadnych kwot, po prostu chcieliśmy zaznaczyć, że rozumiemy powagę sytuacji - tłumaczy Marcin Lachowski.

Gest "Niebiesko-Czerwonych" jest o tyle znaczący, że ich umowy i tak opiewają na niewygórowane kwoty. W tej sytuacji dobrowolna rezygnacja z jakiejkolwiek części wynagrodzenia musi budzić podziw i szacunek. - Pewnie, że naszych kontraktów nie da się porównywać z tymi ekstraklasowymi, ale rozumiemy, że to co się dzieje dotyka również nas. Mamy swoje zobowiązania, mamy rodziny, ale jeśli możemy pomóc Polonii, to chcemy to zrobić. Nie możemy się spotykać, ale jest rada drużyny, są media społecznościowe, są grupy na whatsappie. Da się porozumieć. Oświadczenie opracowaliśmy wspólnie - zaznacza kapitan bytomian.

Komunikat wydany przez zespół z Olimpijskiej trafił już do prezesa Sławomira Kamińskiego. - Musimy być w tym razem i się solidaryzować. Jestem po rozmowie telefonicznej z prezesem. To bardzo rozsądny człowiek. Zapoznał się z treścią oświadczenia, cieszy się z naszej inicjatywy. Trudno przez telefon omawiać szczegóły, ale wykonaliśmy pierwszy krok i zobaczymy co dalej. Tkwimy w niepewności, podobnie jak wszyscy. Nikt przecież nie wie jak to wszystko się potoczy - przyznaje Lachowski.

Pełna treść oświadczenia kadry seniorów BS Polonia Bytom:

Dzień dobry,
W imieniu zawodników pierwszej drużyny BS Polonia Bytom pragnę w otwartym liście przekazać, iż działając dla dobra klubu oraz w trosce o jego i naszą przyszłość jesteśmy skłonni i otwarci do podjęcia działań opisanych w poniższym oświadczeniu. Prosimy o zapoznanie się z jego treścią oraz publikację na łamach mediów.

My, zawodnicy pierwszej drużyny Bytomskiego Sportu Polonii Bytom, a więc zespołu zajmującego aktualnie drugie miejsce w rozgrywkach III ligi grupy III sezonu rozgrywkowego 2019/2020 pragniemy poinformować, iż w związku z panującą w kraju i świecie epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) , w trosce o dobro i przyszłość dwukrotnego mistrza Polski w piłce nożnej, Polonii Bytom, wyrażamy gotowość oraz inicjatywę w postaci renegocjacji kontraktów o profesjonalne uprawianie piłki nożnej za okres, w którym nie możemy rozgrywać meczów mistrzowskich.

W rozgrywkach III ligi grupy III występują na co dzień zespoły półamatorskie, zawodnicy na tym szczeblu rozgrywkowym, aby żyć na godnym poziomie, łączą grę w piłkę z obowiązkami z tytułu innych prac zarobkowych. Nie inaczej jest w Polonii Bytom. Zdecydowana większość zawodników kadry naszej drużyny łączy takowe obowiązki. W dużej mierze większość z nas jest czynnymi trenerami piłki nożnej właśnie w Polonii Bytom. Jak doskonale wiemy, także zajęcia akademii piłkarskiej w dobie dzisiejszej epidemii nie są możliwe do zrealizowania, co oznacza olbrzymie straty dla Polonii Bytom nie tylko w charakterze finansowym, ale także w kwestii rozwoju projektu, który w ostatnich miesiącach stał się motorem napędowym całej bytomskiej społeczności.

Polonia Bytom po latach kryzysu w ostatnich miesiącach rozpoczęła okres mozolnej odbudowy, w którym udział bierzemy także i my – zawodnicy. Biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację ekonomiczną i gospodarczą naszego Państwa, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż problemy nie ominą także i naszego miejsca pracy, naszego klubu. Mając na uwadze dobro Polonii Bytom, nasze zaangażowanie w proces odbudowy „Królowej Śląska”, ale także i naszą przyszłość, pragniemy oficjalnie zgłosić inicjatywę oraz gotowość do renegocjacji naszych kontraktów, aby wspólnie przejść ten trudny dla nas wszystkich okres. Jesteśmy przekonani, że tylko dzięki zaangażowaniu i solidarności całego środowiska polonijnego będziemy wspólnie mogli w dalszym ciągu małymi krokami odbudowywać klub, który w bieżącym roku obchodzi setną rocznicę swojego powstania.

Z poważaniem 
Kadra seniorów BS POLONIA BYTOM

 

autor: Łukasz Michalski

Przeczytaj również