Odra wychodzi na prostą i... znalazła trenera. To współtwórca Deductora

16.12.2021

Mimo zakulisowych problemów, szczególnie obejmujących płaszczyzny finansowe i organizacyjne, Odra Wodzisław zanotowała względnie niezłą rundę jesienną na poziomie III Ligi. Od blisko dwóch miesięcy na ławce trenerskiej klubu panowało jednak swoiste bezkrólewie, które ma za niedługo zostać zakończone. Nowym szkoleniowcem beniaminka zostanie bowiem znany z współtworzenia programu DEDUCTOR Łukasz Targiel.

Piotr Porębski

Przypomnijmy, że do początku października 2021 roku rolę trenera zespołu z Bogumińskiej pełnił Damian Nowak. To właśnie za jego kadencji drużyna zdołała nie tylko przypieczętować swoje zwycięstwo w gr. II czwartej ligi, ale także ograć w barażu o awans faworyzowane rezerwy Rakowa Częstochowa. Tuż po wywalczonej promocji, mimo odejścia czołowych zawodników na czele z Adrianem Tabalą czy Niko Abuladze, Odra regularnie punktowała i zajmowała dość pewne miejsce w górnej połowie tabeli. 

Mimo to Nowak postanowił rozstać się z byłym pracodawcą z powodów finansowych, a sytuacja w klubie zaczęła być kryzysowa do tego stopnia, że piłkarze na znak protestu rozpoczęli jedno z ligowych starć z 10-minutowym opóźnieniem. Nie można więc powiedzieć, że runda jesienna należała przy Bogumińskiej do spokojnych, choć wiele wskazuje na to, że sytuacja aktualnego beniaminka zaczyna się względnie stabilizować. Klub powołał bowiem nowy zarząd i radę nadzorczą, pozyskał szereg nowych udziałowców, a także pojawiło się światełko w tunelu w kontekście spłaty istniejących zaległości.

Skupiając się z kolei na stricte sportowej stronie medalu, niewiadomą pozostaje kształt kadry Odry, która III-ligową jesień zakończyła na solidnym 9. miejscu - z bilansem siedmiu zwycięstw, czterech remisów i siedmiu porażek. A kto z kolei będzie odpowiadał za wyniki zespołu już w 2022 roku? Po odejściu trenera Damiana Nowaka drużyna była prowadzona wespół przez Mieczysława Jakubowskiego oraz Karola Sieńskiego, wspólnie legitymujących się licencjami UEFA A. Jak zapewnił jednak w ostatnich wywiadach nowy sternik III-ligowca, Tomasz Stolarski, klub zdecyduje się na zatrudnienie nowego szkoleniowca przed rundą wiosenną. 

I wszystko wskazuje na to, że rolę wyżej wymienionego duetu przy Bogumińskiej przejmie Łukasz Targiel, działający w szeroko pojętym zawodzie trenera od 2005 roku i mający na swoim koncie m.in. współtworzenie grupy DEDUCTOR. Sam projekt jest przede wszystkim skupiony na rozwoju indywidualnych umiejętności zawodnika, na co składa się m.in. trening indywidualny, trening w grupie, analiza wideo, wyjazdy zagraniczne, coaching, trening mentalny oraz obozy.

- Moja kariera rozpoczęła się od treningów młodych piłkarzy, przez bycie asystentem i później pierwszym trenerem w seniorach. Po tym okresie pełniłem funkcje koordynatora trenerów, ponadto zajmowałem się organizacją szkoleń oraz budowaniem systemu, który składa się na Metodologie pracy Deductora. Obecnie prowadzę szkolenia, wykłady oraz treningi indywidualne zawodników grających m.in. w reprezentacji Polski. Uważam, że najważniejszym elementem jest ciagle zdobywanie umiejętności oraz praca z drugim człowiekiem - tak sam siebie charakteryzuje Targiel na łamach oficjalnej strony Deductora, który - co ciekawe - jest także współtworzony przez innych szkoleniowców, znanych z pracy w naszym regionie. W „sztabie trenerskim” projektu znajdują się bowiem Tomasz Włodarek (asystent Rafała Góraka w GKS-ie Katowice), a także aktualni asystenci Marka Papszuna w Rakowie Częstochowa - Łukasz Włodarek i Dawid Szwarga.

Poza współtworzeniem wspomnianej platformy, nowy opiekun Odry jest także prowadzącym zajęcia na kierunku „Rozumienie gry” na Wyższej Szkole Sportu we Wrocławiu. Sam Targiel ukończył z kolei katowicki AWF, a w trakcie swojej zawodowej kariery prowadził m.in. grupy młodzieżowe GKS-u Tychy. Teraz jednak na 35-latka czekać będzie zadanie zupełnie innego kalibru - poprowadzenie wychodzącego na prostą i świętującego 100-lecie istnienia klubu ku jak najwyższym miejscom na poziomie III Ligi.

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również