Niezły Meksyk! "Niebiescy" wkurzyli "Trójkolorowych"

05.09.2018
W kadrze Jerzego Brzęczka nie ma ani jednego zawodnika z naszych drużyn. Kiedyś - niemal dokładnie ćwierć wieku temu - sytuacja była zgoła odmienaa - reprezentację tworzyli... wyłącznie piłkarze z Górnego Śląska. W dodatku - tylko jednego klubu!
W 1993 roku Ruch Chorzów otrzymał dwie dosyć oryginalne propozycje. Pierwszą z nich było zaproszenie do Teheranu na towarzyski dwumecz z reprezentacją Iranu. Druga była jeszcze bardziej pokręcona - federacja meksykańska chciała zagrać z sparing z "Niebieskimi", którzy... mieli wystąpić jako reprezentacja Polski B.

Chorzowianie przystali na propozycję, a na występ z Meksykanami jako kadra B zgodę wydał selekcjoner Andrzej Strejlau. Oznaczało to, że Ruch miał - w trakcie sezonu ligowego! - zagrać na trzech różnych kontynentach w przeciągu... 15 dni. Trenerowi drużyny w ogóle nie przeszkadzał taki pomysł. - Wydaje mi się, że zawodnicy cały czas powinni się uczyć, grać z rywalami, których nie znają, obywać się z innymi stadionami, innymi stylami gry - mówił dla "Sportu" Edward Lorens.

14 września zespół z Chorzowa - jako Ruch - poleciał do Teheranu i jeszcze tego samego dnia zagrał z Iranem. Wręcz prosto z lotniska, więc porażka 0:1 nie jest wielką niespodzianką. W rewanżu trzy dni później było już lepiej - 3:1 dla "Niebieskich". 20 września śląski zespół był już w Polsce, by zmierzyć się ze Stalą Stalowa Wola w lidze. Chorzowianie wygrali 1:0 i... ruszyli do Ameryki Północnej, a dokładnie do Oakland, bo to tam na Polaków czekali Meksykanie.

- Od razu było powiedziane, że jedziemy w zastępstwie kadry. Kto komu zrobił wtedy "ukłon", czy ktoś się komuś w ten sposób odwdzięczał - pojęcia nie mam. Zdaję sobie sprawę z tego, że tym reprezentantem zostałem przypadkowo - wspominał na naszych łamach Adam Kryger, który dzięki temu oryginalnemu pomysłowi przy nazwisku zapisuje sobie "1A". Mecz jako oficjalny uznaje - w przeciwieństwie do Polski - także federacja meksykańska.

Meksykanie przygotowywali się mistrzostw świata, więc o odpuszczaniu nie było mowy. Mimo to, to Ruch (w barwach którego grali m.in. obecny trener Dariusz Fornalak, Michał Probierz czy też Waldemar Fornalik) cieszył się z wygranej. - Zremisowaliśmy z nimi 0:0, a w rzutach karnych byliśmy górą! - przypomniał Kryger. Jedenastki po stronie chorzowian wykorzystali Grzegorz Wagner, Roman Dąbrowski, Jacek Bednarz i Dariusz Gęsior. W poprzeczkę trafił Mirosław Jaworski. Piotr Lech z kolei obronił strzał Ramireza Peralesa, a Alves Zague nie trafił w bramkę.

- Wielka przygoda. Byliśmy w San Francisco, Oakland, zwiedziliśmy więzienie Alcatraz. W Oakland graliśmy na boisku do baseballa i futbolu amerykańskiego. Na jednej stronie boiska była końcówka jakiejś bazy. Nie było to przykryte, po prostu kawałek boiska miał całkiem inną nawierzchnie - opowiadał Kryger. Boisko może nie było pierwszorzędne, ale kadra "El Tri" - zdecydowanie tak. Wystarczy powiedzieć, że w bramce stał legendarny Jorge Campos.

Przy okazji międzynarodowych spotkań niemal tradycją jest wymiana koszulek po zakończonym spotkaniu. W tym przypadku było inaczej. - Meksykanie byli wkurzeni, oni nastawiali się na grę z pierwszą reprezentacją, mieli nawet pomysły by nie wychodzić na boisko w związku z tym że przyjechaliśmy jako kadra B. Po meczu byli wściekli już na siebie, o wymianie koszulek nie było nawet mowy, choć swojej i tak bym nie oddał - przyznał Kryger.

Koszulek nie było, więc za pamiątkę robił okazały puchar w kształcie piłki. Nie było też czasu, by na dłużej zostać w Stanach Zjednoczonych, bo trzeba było wracać na kolejny mecz ligowy. Podróż po kontynentach dała się we znaki - "Niebiescy" przegrali z Zawiszą Bydgoszcz 2:3. Przy Cichej jednak nikt nie żałował takiej przygody...

29.09.1993, Coliseum Stadion (Oakland, Stany Zjednoczone)
Meksyk - Polska B (Ruch Chorzów) 0:0, k. 3:4

Meksyk: Campos - Hernandez (68' Guttierez), Ramirez Perales, Peralez, Turrubiates (66' Ambriz), Castaneda, Bernal, Ramon Ramirez (75' Guzman), Galindo, Rodriguez, Napoles (46' Patino), Alves.

Polska B: Lech - Wagner, Bednarz, P. Mosór, Jaworski, Fornalak (70' Mosór), Fornalik, Dąbrowski, Kryuger, Probierz, Gęsior.

(składy na podst. Kolekcji Klubów encyklopedii piłkarskiej FUJI - Ruch Chorzów)
autor: AW

Przeczytaj również