Młodzież Górnika na celowniku. Ściślak blisko wzmocnienia Termaliki

12.07.2021

W letnim okienku transferowym szeregi Górnika Zabrze opuściło na razie sześciu zawodników, na czele z dotychczas podstawowym bramkarzem „Trójkolorowych” - Martinem Chudym. Wiele wskazuje jednak na to, że grono to w najbliższym czasie zostanie powiększone, bo na wypożyczenia ma udać się trzech graczy - Daniel Ściślak, Bartosz Neugebauer oraz Bartosz Baranowicz. 

Łukasz Laskowski/PressFocus

Zacznijmy od pierwszego z wymienionych zawodników, który w zabrzańskim Górniku spędził całą swoją seniorską karierę. 21-latek doczekał się nawet 45 występów w pierwszym zespole czternastokrotnego mistrza Polski, raz wpisując się w nich na listę strzelców. W poprzednich rozgrywkach Ściślak rozegrał 20 spotkań na poziomie PKO Ekstraklasy, ale tylko cztery z nich rozpoczął w wyjściowym składzie Górnika, a w żadnym z nich spędził na placu gry pełnych 90 minut. 

Wychowanek MOSiR-u Jastrzębie pełnił wówczas rolę młodzieżowca, ale w pewnym momencie mogło się wydawać, że jego kariera przy Roosevelta może zostać skrócona. W trakcie ostatniego okienka transferowego usługami 21-latka zainteresowana była Arka Gdynia, walcząca o powrót do PKO Ekstraklasy. Ostatecznie ruch ten nie doszedł do skutku, ale wiele wskazuje na to, że pomocnik nie spędzi najbliższego sezonu w swoim macierzystym zespole. Wypożyczyć podchodzącego z Jastrzębia-Zdroju zawodnika zamierza Bruk-Bet Termalica Nieciecza, która przygotowuje się do pierwszego od trzech lat sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej. 

O większą liczbę minut zamierza również powalczyć duet wychowanków katowickiego Rozwoju - bramkarz Bartosz Neugebauer oraz pomocnik Bartosz Baranowicz. Pierwszych z wspomnianych piłkarzy od 2019 roku znajduje się w pierwszym zespole Górnika, ale do tej pory nie doczekał się on debiutu w barwach ekstraklasowicza, przegrywając rywalizację z Martinem Chudym czy Dawidem Kudłą. Najprawdopodobniej i w tym sezonie Neugebauer musiałby pogodzić się z rolą rezerwowego, bo do klubu po okresie wypożyczeń wrócili Daniel Bielica oraz Jakub Szymański, a ponadto „Trójkolorowi” pozyskali Pawła Sokoła z Chojniczanki Chojnice.

Z kolei rok młodszy Baranowicz należy do grona podstawowych zawodników trzecioligowych rezerw Górnika. W poprzednim sezonie 18-latek rozegrał 28 meczów (w tym 26 od pierwszej minuty), w których dwukrotnie zdołał wpisać się na listę strzelców. Dodatkowo pomocnik, mający na swoim koncie krótki pobyt w akademii Liverpoolu, coraz odważniej puka do bram pierwszego zespołu „Trójkolorowych”. Dowodem na to jest jego obecność w kadrze zespołu trenera Jana Urbana na zgrupowanie w Wodzisławiu Śląskim. 

Wydaje się jednak, że wspomniana dwójka również poszuka w najbliższym czasie swoich szans na wypożyczeniu. Według naszych informacji, rocznym wypożyczeniem nastolatków jest zainteresowany beniaminek Fortuna 1. Ligi - Skra Częstochowa, poszukujący przed historycznym sezonem większej ilości alternatyw na pozycji młodzieżowca. 

autor: Piotr Porębski

Przeczytaj również