Hegemon! Gdzie szukać źródła sukcesu?

09.01.2019

16 grudnia minionego roku Rekord Bielsko-Biała zdobył kolejny złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu do lat 20. W ostatnich sześciu turniejach tej najważniejszej kategorii biało-zieloni stawali na podium, za to aż trzy razy na jego najwyższym stopniu. Z czego wynika dominacja bielszczan i jak wygląda szkolenie młodzieży futsalu w Polsce?

bts.rekord.com.pl

Sprawa mistrzostwa wydawała się przesądzona już przed turniejem, gdyż „rekordziści” do zmagań o tytuł mistrza Polski przystąpili w możliwie najsilniejszym składzie. Jak stwierdził trener triumfatorów, Piotr Szymura: – Z taką drużyną złoty medal to dla nas obowiązek. W składzie bielszczan znaleźli się m.in. Michał Kałuża - nominowany do nagrody Umbro Futsal Awards 2018, przyznawanej dla najlepszego bramkarza na świecie, jak również lider klasyfikacji strzelców z poprzedniego sezonu słowackiej ekstraklasy, Brazylijczyk Alex Viana. Warty odnotowania jest także wymierny udział w końcowym sukcesie Damiana Hilbrychta – zawodnik wypożyczony do Podbeskidzia Bielska-Białej zakończył turniej z największą ilością trafień. Oprócz tych nazwisk na parkiecie zameldowali się także gracze występujący na co dzień w Futsal Ekstraklasie oraz trzecioligowcy z piłkarskiej drużyny Rekordu. Tak silna kadra pozwoliła bielszczanom rozgromić w finale TAF Toruń aż 8:0, a tym samym zakończyć fazę pucharową z bilansem bramkowym 21:0.

Podczas uroczystości rozdania nagród w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Władysława Stawiarskiego w Bochni, przedstawiciel PZPN, Adam Kaźmierczak wypowiedział takie słowa: – W futsal grają wszyscy, a na końcu i tak wygrywa Rekord. Trudno nie zgodzić się z tym zdaniem, a raczej z jego drugą częścią. Zastanawiające jest, co stanowi przyczynę takiej hegemonii? Czy w bielskich szpitalach porody odbiera się w „halówkach”, a do każdego niemowlęcia w pakiecie dołączana jest piłka „czwórka”? Prawie. Rekord Bielsko-Biała to jedyny klub w Polsce, który przez cały rok prowadzi treningi futsalowe. System klubu w początkowych etapach zakłada nauczanie gry na ograniczonej przestrzeni, szybkiego podejmowania decyzji i… techniki. Czy istnieje lepsze miejsce na przyswojenie tego wszystkiego, niż hala? Były zawodnik oraz trener Legii, jak również kadry Polski U-20 – Jacek Magiera, zapytany o znaczenie tej odmiany futbolu w kształtowaniu piłkarskich talentów odpowiedział w następujący sposób: – Futsal na pewno się przydaje, i to nie tylko na początku kariery. Szybka gra, nie ma w niej dużo czasu na zastanowienie się. Sprzyja technicznemu rozwojowi. Natomiast wcześniej wspomniany Damian Hilbrycht rolę futsalu w jego futbolowej karierze ocenia takimi słowami: – Treningi na hali bardzo pomogły mi na dużym boisku. Futsal wymaga właściwych decyzji podejmowanych w ułamkach sekund, a także dobrej kontroli nad piłką. To wszystko przekłada się na murawę.

Wychowankowie Rekordu kolekcjonują medale także w innych kategoriach młodzieżowych, a drużyna seniorska dominuje w rozgrywkach Futsal Ekstraklasy. Jak długo jeszcze potrwa niekwestionowana hegemonia? 

autor: Mateusz Antczak

Przeczytaj również