Boks w teatrze! Pięściarze powalczą w Bytomiu

01.10.2018
XIII Memoriał imienia Leszka Błażyńskiego odbędzie się 6-7 października w Teatrze Rozrywki Rozbark w Bytomiu. Rywalizować będą pięściarze z kilku państw, w tym obiecujący krajowi bokserzy.
Turniej imienia medalisty olimpijskiego i mistrza Europy w tym roku rozgrywany jest pod hasłem „Nadzieje polskiego boksu”. Kibice zobaczą na ringu m.in. Damiana Durkacza i Oskara Safaryana, czyli śląskich utalentowanych pięściarzy. Pierwszy z nich zrobił furorę na turnieju imienia Feliksa Stamma. Nastolatek zajął drugie miejsce w kat. 64 kg,  pokonując w półfinale brązowego medalistę mistrzostw świata Amerykanina Freudisa Rojasa 5:0. Zawodnik Concordii Knurów jest również mistrzem Polski, a w poprzednim roku zdobył brązowy medal młodzieżowego czempionatu Europy. - Podpatruję wielu bokserów, ale chciałbym wypracować swój własny styl walki. Moim celem jest udowodnienie, „polskim krytykom" że Polak jest w stanie pojechać na olimpiadę i zdobyć medal – mówi ambitny Durkacz. O olimpijskim podium marzy też bytomianin Safaryan, który walczy w superciężkiej. Mierzący ponad dwa metry wzrostu zawodnik jest mistrzem Polski kadetów i juniorów oraz zwycięzcą turniejów międzynarodowych, w tym Memoriału Błażyńskiego. 
 
W zawodach startować będą kadeci, juniorzy, seniorzy z kilku państw, między innymi Anglii, Czech, Ukrainy, Rosji. Memoriał rozpocznie się w sobotę (6 października) o godz. 14, na godz. 17. zaplanowane jest oficjalne otwarcie, a na godz. 18. walka wieczoru Damiana Durkacza. W niedzielę (7 października) pojedynki finałowe rozpoczną się o godz. 11. Wstęp na Memoriał jest bezpłatny. 
 
Leszek Błażyński największe sukcesy odnosił w latach siedemdziesiątych, zdobył wtedy dwa brązowe medale olimpijskie (1972 i 1976), mistrzostwo (1977) i wicemistrzostwo Europy (1971). Dwukrotnie był najlepszym pięściarzem w Polsce (1971 i 1973). W swojej karierze reprezentował kluby: Mazur Ełk, BBTS Włókniarz Bielsko-Biała oraz Szombierki Bytom.

Przeczytaj również