"Pragniemy dać możliwość czerpania wiedzy od najlepszych w Europie"

17.02.2017
Jutro w Katowicach odbędzie się skierowana do trenerów piłki nożnej VI Międzynarodowa Konferencja Szkoleniowa Akademii Piłkarskiej Champions. Przed tym wydarzeniem rozmawialiśmy z Krzysztofem Żebranowiczem, członkiem działu szkolenia owej akademii. 
SportSlaski.pl: Po raz szósty organizujecie jako Akademia Piłkarska Champions konferencję. Pamiętasz w jakich okolicznościach zrodził się pomysł na organizację tego typu wydarzeń?
Krzysztof Żebranowicz: Akademia powstała z myślą stworzenia miejsca, w którym wielopłaszczyznowy rozwój będzie jednym z fundamentów. W Polsce istniał problem ze szkoleniem dzieci, a wiedza trenerska dotycząca odpowiedniego szkolenia była znikoma. Dlatego też chcieliśmy przybliżyć początkowo naszym trenerom, a w późniejszym etapie trenerom z całej Polski podejście najlepszych specjalistów z naszego kraju i całej Europy.

Przybliż naszym czytelnikom filozofię waszej Akademii. W jakim obszarze działacie, na co kładziecie główny nacisk?
Przede wszystkim Akademia Piłkarska to miejsce przeznaczone do szkolenia dzieci od 4 roku życia. Posiadamy program szkolenia opracowany na podstawie wiedzy i doświadczeń naszych trenerów, pedagogów oraz psychologów. Wielogodzinne szkolenia, konferencje, staże i rozmowy z trenerami z takich krajów jak Niemcy, Hiszpania, Czechy, czy Austria spowodowały, iż nasza metodologia została zunifikowana na każdym etapie szkolenia i zrecenzowana przez należącego do rady trenerów Niemieckiego Związku Piłki Nożnej trenera Marka Wanika.

Fundamentem naszej akademii, który został zaczerpnięty od największych klubów i akademii z całej Europy, a następnie odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb są cztery filary, które wpływają na naszą jakość i rozpoznawalność. Indywidualne podejście do dziecka, jednolity plan pracy dla trenerów w całej Polsce, proces selekcji wewnętrznej zawodników oraz budowanie świadomości rodzicielskiej, to główne fundamenty, którymi kierujemy się w akademii. Niewątpliwie jednak dbamy również o kadrę trenerską. Dla naszych trenerów organizujemy staże trenerskie, zamknięte szkolenia czy też konferencje.


Zacieśniliście współpracę z katowickim AWF-em. Tym razem podczas konferencji korzystać będziecie z obiektów AWF-u. To wasza pierwsza wspólna inicjatywa?
Można powiedzieć, że historia zatacza koło, ponieważ wcześniejsze konferencje, na których prelegentem był chociażby Carles Romagosa Vidal odbywały się na katowickim AWF-ie. Kolejne edycję zaowocowały faktem, że ilość chętnych przewyższała dostępność miejsc, więc zdecydowaliśmy się na lokalizację, dzięki której większa grupa słuchaczy mogła być świadkami wydarzenia. Teraz to znowu AWF, dzięki odpowiednim przystosowaniom, pozwala na zgromadzenie największej grupy, a my wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom.

Konferencji będzie towarzyszył temat przewodni, czy poruszonych zostanie kilka aspektów szkoleniowych?
Tym razem konferencja nie ma tematu przewodniego. To coś nowego w porównaniu do poprzednich edycji. Wyszliśmy z założenia, iż urozmaicona tematyka przypomni nam jak wiele gałęzi ma futbol i na jak wielu płaszczyznach można o nim dyskutować. Profesor Daniel Memmert przekaże nam informacje dotyczącą kreatywności taktycznej, Alex Garcia opowie o ewolucji wsparcia w danych kategoriach wiekowych, Martin Rafelt zgłębi temat kontr-pressingu, wysłannicy Carolina Medical Center opowiedzą o skoku rozwojowym między 11 a 14 rokiem życia, a Michał Zachodny poprowadzi warsztat dotyczący analityki. Będzie się działo!

Czym jeszcze szósta edycja konferencji różnić się będzie od poprzednich?
W celu zwiększenia interakcji z prelegentem postawiliśmy na warsztatowy charakter konferencji. W mniejszych grupach będzie można zadawać pytania oraz wejść w dyskusję z edukatorem. Na pewno będzie inna niż wszystkie poprzednie chociażby ze względu na obecność takiej osobistości w świecie sportu, jaką jest profesor Daniel Memmert. Ściągnięcie obecnego mistrza świata na nasze podwórko, to niełatwa sprawa. Prelegenci przesłali już nam materiały wykładowe i mogę zagwarantować, że będzie do świetna konferencja z wysoce specjalistyczną wiedzą! Pragniemy dać możliwość czerpania wiedzy od najlepszych w Europie, a od najlepszych chcą się uczyć ci, którzy są najlepsi w swoim środowisku. Tacy ludzie potrafią odpowiednio przetworzyć informacje i dostosować je do swoich warunków pracy, więc uważam, że uczestnicy konferencji stanowią o jej sile, bo często dobra interakcja pozwala lepiej zrozumieć.
 
autor: KB

Przeczytaj również