Piękne loty i bezkonkurencyjny Stefan Kraft

24.03.2017
Stefan Kraft wygrał swój 7 konkurs w tym sezonie Pucharu Świata i jest o krok od zdobycia Kryształowej Kuli. Kamil Stoch, który w Planicy zajął miejsce piąte, traci do Austriaka już 86 punktów w klasyfikacji generalnej.
Konkursy na słoweńskim obiekcie Letalnica w Planicy są nieodłącznym elementem Pucharu Świata. Niestety, oznaczają one nieuchronny koniec zimowych skoków i są ostatnią szansą na poprawienie swojego dorobku w klasyfikacji generalnej całego turnieju. Podopieczni trenera Stefana Horngachera udali się do Słowenii w celu utrzymania pozycji lidera w Pucharze Narodów, natomiast Kamil Stoch miał za cel odebranie Stefanowi Kraftowi żółtej koszulki lidera. 31 punktów nie jest dużą przewagą, jednak pierwsza seria piątkowego konkursu udowodniła, że to Austriak znajduje się obecnie z najlepszej dyspozycji. Kraft po skoku na 243 metr wyprzedził o blisko 7,5 punktu Andreasa Wellingera i o 16,2 pkt. innego Niemca – Marcusa Eisenbichlera. Tuż za podium znalazł się Kamil Stoch, który do liderującego Austriaka stracił 17,7 punkta – warto jednak odnotować, że zwycięzca ostatniego Turnieju Czterech Skoczni dostał zdecydowane najlepsze noty za swój lot. W pierwszej „10” znalazło się jeszcze miejsce dla jednego reprezentanta naszego kraju. Piotr Żyła, rekordzista Polski w długości lotu, po skoku na 225 metr zajmował po pierwszej serii 7. miejsce.

Wystarczającymi do awansu skokami popisali się także Maciej Kot i Dawid Kubacki, którzy zajęli odpowiednio 18. i 19. pozycje. Wiele pięknych skoków obserwowaliśmy także w drugiej serii na malowniczo położonym obiekcie w Planicy – autorem zdecydowanie najdłuższego został bezkonkurencyjny Kraft, lądując na 240 metrze i 50 centymetrze. Skład podium uzupełnił Wellinger i Eisenbichler, natomiast Kamil Stoch zajął 5. miejsce, oddając w drugiej serii skok na 227 metr. Swoją pozycje po pierwszej próbie utrzymał Piotr Żyła, Maciej Kot awansował na miejsce dwunaste, natomiast Dawid Kubacki ostatecznie był dwudziesty trzeci.

Tym samym do rozegrania pozostały jedynie dwa konkursy - jutro skoczkowie zmierzą się w zawodach drużynowych, natomiast na koniec weekendu zostanie rozegrany ostatni konkurs indywidualny. Warto jednak odnotować, że w niedzielę skoki oddawać będzie jedynie najlepsza trzydziestka całego Pucharu Świata.