Miasto robi ukłon wobec tradycji Szombierek

09.03.2018
Ustawa dekomunizacyjna dotknęła także Bytomia. W związku z wprowadzonym prawem miasto zostało zmuszone do zmiany nazw 3 ulic. Jedna z nich zyskała patrona silnie związanego ze sportem.
SportSlaski.pl/bytomski.pl
Mowa o ulicy Dywizji Kościuszkowskiej. 400-metrowy odcinek w dzielnicy Szombierki zyskał nowego patrona - Wiktora Maksa. Maks był założycielem Towarzystwa Sportowego Poniatowski, datującego swoje powstanie na rok 1919, a oficjalnie powołanego do działania w 1920 roku w celu skupiania polskojęzycznej młodzieży. 21 lutego tamtego roku właśnie w domu wybranego do pełnienia funkcji pierwszego prezesa klubu odbyło się spotkanie założycielskie.  Klub swój pierwszy mecz rozegrał z sąsiadami z bytomskiej Polonii, ale dość szybko musiał zakończyć działalność. Reaktywowano go już po II Wojnie Światowej, jako RKS Szombierki. 

Inicjatorzy - Klub Radnych PiS - argumentowali swój pomysł faktem, że Maks to zasłużona postać i warto zadbać o jej upamiętnienie. - Wojewoda Śląski przychylił się do prośby radnych PiS i wczoraj podpisał zarządzenie zastępcze zmieniające nazwę ulicy Dywizji Kościuszkowskiej na ulicę Wiktora Maksa - informuje strona bytomskiego PiS-u.

Wiktor Maks był związany z Polskim Komitetem Plebiscytowym, którego siedziba mieściła się w bytomskim hotelu "Lomnitz". To właśnie od PKB TS Poniatowski (nazwa klubu na cześć księcia Józefa Poniatowskiego)otrzymał stroje i akcesoria piłkarskie. Pierwszy mecz drużyna rozegrała w biało-czerwonych strojach, nawiązujących wprost do polskich barw narodowych.

Ulica Wiktora Maksa nie będzie pierwszą, której patronuje osoba związana z bytomskim sportem. Swoje ulice mają również Kazimierz Trampisz, Walter Winkler i Edward Szymkowiak, związani w przeszłości z bytomską Polonią.
autor: ŁM

Przeczytaj również