Dobry wynik Stocha, ale Kraft znowu poza zasięgiem

16.03.2017
Piękne skoki, a nie złe warunki były domeną dzisiejszego konkursu Pucharu Świata w norweskim Trondheim. Ponownie bezkonkurencyjny w stawce okazał się Stefan Kraft, a piątą pozycję zajął najlepszy z Polaków - Kamil Stoch.
Wczorajszy prolog na skoczni w Trondheim mógł wlać w serca polskich kibiców sporo optymizmu, gdyż Kamil Stoch w końcu udowodnił swoją mistrzowską formę i pokazał plecy wszystkim skoczkom w stawce. Kwalifikacje pozwoliły awansować wiceliderowi Pucharu Świata do pierwszej "10" turnieju Raw Air, jednak warto odnotować, że skok Polaka na 139 metr nie był jednak najdalszym we wczorajszym prologu. Na linii, usytuowanej na rozmiarze skoczni Granusen wylądował Johann Andre Forfang, natomiast identyczną odległość jak dwukrotny mistrz olimpijski uzyskał inny reprezentant gospodarzy - Andreas Stjernen.

W pierwszej "10" prologu znalazło się jeszcze miejsce dla Macieja Kota, który po skoku na 130,5 metra zajął 9. miejsce ex aequo ze Słoweńcem Anze Laniskiem. Większość naszych reprezentantów bez większych problemów wywalczyła awans do dzisiejszego konkursu, jednak sztuka ta nie udała się Janowi Ziobrze. Skoczek z Rabki-Zdrój zajął dopiero 51. miejsce i tym samym konkursową rywalizację mógł oglądać z perspektywy kibica.

Co mogło cieszyć, w przeciwieństwie do zawodów w Oslo i Lillehammer, skoczkowie dzisiejszego dnia nie mogli narzekać na nadmierną zmienność warunków i padający śnieg. Niestety, Polacy nie za bardzo skorzystali z zaistniałej sytuacji i tylko trójka podopiecznych trenera Horngachera znalazła się w czołowej "30" zawodów. Na pierwszej serii swój udział w konkursie zakończył Klemens Murańka (34. miejsce, 123 metrowy skok) i Dawid Kubacki (37. pozycja i odległość pół metra lepsza od "Klimka"), natomiast Maciej Kot zajął dopiero 22. miejsce. Nieco lepiej spisał się przedstawiciel naszego regionu - Piotr Żyła - który po pierwszym skoku był szesnasty, natomiast na bardzo wysokim czwartym miejscu został skwalifikowany Kamil Stoch. Co mogło cieszyć, Polak do liderującego po pierwszej serii Austriaka Stefana Krafta tracił zaledwie 4,1 punktu, więc zapowiadało to ogromne emocje w drugiej części konkursu na skoczni Granåsen.

Spory awans po swoim drugim skoku (na 129 metr i 50 centymetr) zanotował Maciej Kot, który za zakończenie rywalizacji w Trondheim zajął 13. miejsce. W przeciwieństwie do swojego kolegi z kadry, regres zaliczył zawodnik klubu WSS Wisła w Wiśle, który tylko o półtora metra przekroczył punkt konstrukcyjny, usytuowany na 124 metrze. Ostatecznie Żyła zajął 23. miejsce i co ciekawe, przegrał w konkursie rywalizację z.. podopiecznym byłego trenera reprezentacji Polski, Łukasza Kruczka - Włochem Davide Bresadolą.

Jak wielu się spodziewało, sporo emocji przyniosła końcówka drugiej serii, w której ponownie najlepszy okazał się Stefan Kraft. Austriak tym samym wygrał kolejny konkurs, powrócił na fotel lidera w turnieju Raw Air i powiększył przewagę w Pucharze Świata nad Kamilem Stochem do 86 punktów. Zwycięzca ostatniego Turnieju Czterech Skoczni zajął w konkursie w Trondheim zajął 5. miejsce, a do podium zabrakło mu zaledwie 4,5 punktu.

Tym samym skoczkowie zakończyli rywalizację w tym sezonie Pucharu Świata na dużych skoczniach - już jutro zawodnicy będą występować na mamucim obiekcie w Vikersund, gdzie zakończony zostanie cały cykl Raw Air.